- Projekt PREVENCE - dotace Ústeckého kraje
- Erasmus+
- KiVa
- eTwinning
- Šablony JAK
- Prevence digitální propasti 2024
- Digitalizujeme školu 2023
- Nenech to být
- Krušnohorské dobrodružství
- Národní plán doučování
- MAP III
- MAP IV
- CO2 liga
- Šablony III
- Šablony II
- Sportuj ve škole
- Ovoce a mléko do škol
- MAP vzdělávání pro Litvínovsko
- DESATERO PRO PRIMÁRNÍ PREVENCI
- Chytré hlavy pro Sever
- Škola v pohybu
- Rodiče vítáni
- Fond Ústeckého kraje
- Sazka olympijský víceboj
- Fond SIDUS
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
CO2 LIGA - CELOREPUBLIKOVÝ ŠKOLNÍ PROGRAM NA TÉMA ZMĚNY KLIMATU
Zprávy z činnosti CO2 ligy
Také v letošním roce (2022) v naší škole pracuje tým CO2 ligy. Tentokrát je složen z žáků 6. a 7. třídy, máme mezi sebou také Lucku ze třídy čtvrté. Máme za sebou první misi. Poznávali jsme „našeho protivníka“, zjišťovali, co to je klimatická změna a jak vzniká. Poznali jsme takové pojmy, jako skleníkové plyny, globální oteplování nebo třeba emise. Hodně jsme o problému diskutovali a nakonec jsme ztvárnili naše představy. První misi jsme splnili, podařilo se nám úkoly odevzdat včas a dosáhli jsme kategorie Paříž. Vzhledem ke konkurenci 150 týmů jak ze základních škol, tak gymnázií a dalších středních škol z toho máme opravdovou radost.
S chutí jsme se pustili do plnění druhé mise, počítáme svoji uhlíkovou stopu a hledáme možnosti, jak zpomalit oteplování planety. Termín odevzdání úkolů je 28. ledna, tak nám držte palce.
Tým CO2 ligy: Stela Vigová, Aneta Lahovská, Jesika Eseme, Natálie Pastyříková, Ella Šebková a Lucie Lahovská
A je to tu!Už v květnu jsme splnili poslední misi CO2 ligy v letošním roce. Bylo to náročné, ale zajímavé a věříme, že i přínosné. Na minulém setkání jsme konstatovali, že stále více lidí a podniků bere v úvahu současný stav ohledně životních podmínek a klimatické změny. V diskusi zazněly i konkrétní příklady a to je moc dobře.
Čtvrtá mise s názvem Zasaď se o změnu je uzavřena a my dosáhli opět kategorie Paříž. Tady je zpětná vazba:
„Kategorie: Paříž. Plnění mise jste se ujali velmi dobře. Udělali jste velké množství práce a splnili důležité úkoly. Vaše opatření pomáhají udržet oteplení planety na maximálně 2 °C a máte nakročeno k ještě lepším výsledkům!
Komentář:
Kateřiny,
je skvělé, že jste to i přes nelehké podmínky nevzdali - vydrželi do konce a úspěšně absolvovali všechny mise na záchranu naší planety!
Oceňujeme vaše nápady a výdrž při šíření myšlenek i jejich realizaci.
Věříme, že se váš záměr podaří, kvalitně zpracovaný dopis starostovi nezapadne a zaseje semínko spolupráce.
Jistě i vaším dopisem ministrovi jste přispěli k tomu, že se ministři rozhodli neschválit pozdější termín "konce uhlí", ale naopak rozhodli vrátit návrh k dopracování možnosti ukončení těžby v dřívějším termínu.
Držíme vám palce, ať se vám i dál daří! :-)“Děkujeme všem, kteří nás podporovali.
Tým CO2 ligy Kateřina
Splnili jsme 3. misi
Dnes, 22. dubna je Den Země, celosvětová událost, která je zaměřena na podporu ochrany životního prostředí. A právě v tento den jsme byli seznámeni s našimi výsledky 3. mise. Vzhledem k tomu, že se nám podařilo dosáhnout nejvyšší kategorie, máme obrovskou radost. Níže uvádíme citaci vyhodnocení a věříme, že to je vhodný způsob připomenutí si dnešního významného dne:
„Kategorie: Paříž+. Misi jste splnili víc než výborně! Nejen, že jste velmi dobře, poctivě a důkladně splnili všechny úkoly, ale udělali jste i některé další. Vaše iniciativa a tvrdá práce vede k tomu, že se vám daří udržovat oteplení planety dokonce na 1,5 °C! Skutečně výborně a jen tak dál!“
Tým CO2 ligy Kateřina
Hodina Země
V sobotu 27.3.2021 podpořilo akci Hodina Země 1296 jednotlivců, 108 podniků a firem a 146 měst a obcí. Celkový klimatický závazek činí 3.385 t CO2 ekv. Mezi jednotlivce se řadili i ti, kteří akci podpořili na základě naší výzvy. Tak se na mapě podporujících objevila místa, kde žijeme, Brandov a Hora Svaté Kateřiny.
Děkujeme, že vám na naší planetě záleží.
Tým CO2 ligy Kateřina
Pojďte s námi do toho!
Vážení rodiče, pedagogové, milí spolužáci,
v sobotu 27. března od 20.30 proběhne další ročník celosvětové klimatické akce Hodina Země. Celá akce začala v roce 2007 v Austrálii a od té doby se do ní zapojují miliony lidí po celém světě. Zapojují se všichni, kdo chtějí mít i v budoucnu zdravou krajinu, čistý vzduch a vodu a kvalitní život, ale vědí, že je to vše ohroženo klimatickou změnou.
Připojte se s námi! Dejte si svůj osobní klimatický závazek, či si spočítejte vaši uhlíkovou stopu, popřípadě v sobotu na hodinu zhasněte. Formulář pro osobní závazky najdete na webu Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Uvidíte zde i mnoho možností, jak můžete prospět naší planetě a kolik CO2 přitom ušetříte.
Děkujeme, že vám na naší planetě záleží.
Tým CO2 liga Kateřina
21. březen – důležitý den
Pro náš tým CO2 ligy je 21. březen velmi důležitý den. Víme, že i pro mnoho jiných lidí bude tento den významný, někdo bude mít narozeniny, jiný se bude radovat z prvního jarního dne. Mohli bychom také oslavit Mezinárodní den zdravého spánku anebo Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace či Světový den poezie. Pro náš tým má ale tento den ještě jeden význam. Je to termín odevzdání úkolů třetí mise!
V druhé misi, kdy jsme počítali a snižovali uhlíkovou stopu, jsme opět dosáhli kategorie Paříž. Naše aktivity tedy pomáhají udržet globální oteplování do 2°C. Chtěli bychom ale ještě víc.
Tentokrát se věnujeme tématu sucha. Vytváříme pocitovou mapu a budeme navrhovat opatření proti suchu. Není to pro nás jednoduché téma, hlavně proto, že jsme převážně obklopeni zelení a krásnou přírodou. Uvědomujeme si ale, že i kolem nás jsou místa, která jsou suchem ohrožena, proto se snažíme je zmapovat a vymyslet, jak předejít jejich vysychání. Největším problémem pro nás je asi šíření kůrovce v důsledku sucha. Chtěli bychom tedy přispět k zamezení jeho rozšiřování.
Držte nám palce, blížíme se k cíli.
Tým CO2 ligy Kateřina
CO2 liga, naše uhlíková stopa
Jak jsme již psali, tentokrát náš tým počítal uhlíkovou stopu. Zjistili jsme, že průměrná uhlíková stopa na jednoho občana ČR je 11 000 kg CO2. Na internetové kalkulačce si každý může svoji uhlíkovou stopu spočítat a k výsledku se pak připočítá 5 000 kg. To je oxid uhličitý vypuštěný do ovzduší ostatními činnostmi, jako je průmysl apod. Protože se nedá přesně spočítat na jednoho obyvatele, připočítává se každému tento průměr.
Náš tým se velmi zúžil a také obměnil, takže počítali jen Míša Meissnerová, Matyáš Džula a nově Vilém Gröeger a Jana Filová. Průměrně uhlíková stopa našeho týmu činí 9 410,25 kg. Nejnižší stopu měla Míša, která s připočtenými 5 000kg dosáhla na hodnotu pouhých 6 149 kg. Pokračovali jsme dál a naplánovali možná opatření ke snížení původních čísel.
Naše opatření se nejčastěji týkala spotřeby mléčných výrobků a masa, spotřeby teplé vody a dopravy. Kdybychom opatření uplatňovali po celý rok, snížila by se naše uhlíková stopa průměrně o 96,25 kg za rok. A tak jsme zjistili, že kdyby každý žák naší školy, kde nás je 92, snížil svoji uhlíkovou stopu jako my, snížil by se objem oxidu uhličitého v ovzduší o 8 855 kg ročně. A to už stojí za to!
První mise byla úspěšná!
O vánočních prázdninách jsme obdrželi zpětnou vazbu ke splnění úkolů první mise. I když práce nebyla v daných podmínkách jednoduchá, podařilo se nám úkoly splnit a dosáhli jsme kategorie Paříž ze stupnice: Neodevzdáno, Kousek od Paříže, Paříž, Paříž+.
Zde citujeme zpětnou vazbu:
Téma 1. Mise - poznej svého protivníka
Kategorie: Paříž. Plnění mise jste se ujali velmi dobře. Udělali jste velké množství práce a splnili důležité úkoly. Vaše opatření pomáhají udržet oteplení planety na maximálně 2 °C a máte nakročeno k ještě lepším výsledkům!
Držte nám palce, ať se druhou misi podaří splnit ještě lépe.
Tým Kateřina
Je tady druhá mise!
Chceme vám oznámit, že se pouštíme do druhé mise, ve které se budeme zabývat uhlíkovou stopou.
V minulé misi jsme se seznámili s globální klimatickou změnou. V této druhé misi se budeme zabývat CO2 oxidem uhličitým. Budeme měřit vlastní uhlíkovou stopu, kterou se budeme následně snažit snížit.
Máme tři úkoly: spočítat svoji uhlíkovou stopu, snížit naší uhlíkovou stopu a seznámit s tím naše okolí.
Věříme, že se nám všechny tři úkoly podaří, držte nám palce.
Michaela Meissnerová a Matyáš Džula
Jak si představuji globální klimatickou změnu - Michaela Meissnerová
CO2 liga na naší škole
Naše první mise
V listopadu jsme začali plnit první misi, jmenuje se: POZNEJ SVÉHO PROTIVNÍKA. Náš tým se sešel v on-line prostředí, abychom prodiskutovali, jak budeme postupovat. Hned na začátku jsme zjistili, že úkolů je hodně a času málo. Ale je to mise a každá mise musí být pořádně náročná. Na první schůzce jsme si rozdělili úkoly, potom jsme vyplnili nezbytný dotazník a každý se sám podíval na doporučená videa. Ta byla dost zajímavá a zase jsme se dozvěděli něco víc o tom, v jakém prostředí na Zemi žijeme a chceme žít.
Ta videa doporučujeme vidět všem, tady jsou odkazy:
Video 1: co je klimatická změna a jaké jsou její příčinyhttps://www.youtube.com/watch?v=vM4ULyn9tKU
Video 2: jaké jsou dopady a co můžeme čekat v ČR
https://www.youtube.com/watch?v=xUpNfkRIIUg
Video 3: jak se můžeme na dané dopady adaptovat a jak je můžeme zmírnit
https://www.youtube.com/watch?v=JamRaMtikPo
Video 4: Krátké shrnutí s aktuálními údaji: https://www.youtube.com/watch?v=Jf5xIehQHoM
Na druhé on-line schůzce jsme uskutečnili brainstorming, abychom shrnuli, co jsme se dozvěděli, jaký na to máme názor a rozhodli, jak budeme dál postupovat. Teď už víme, kdo je náš protivník a co umí, tak se můžeme pustit do boje!
Tým Kateřina
Náš tým se jmenuje Kateřina a patří do něj: Eliška Primasová, Sára Michálková, Tereza Nedvědová, Michaela Meisnerová, Matyáš Džula a Alexandr Pešek. Saša s námi zatím nemůže spolupracovat, ale my to s ním všechno doženeme.
A máme za sebou první společný počin. Na třídnické hodině jsme prezentovali svým spolužákům, co jsme se dozvěděli ve videích a jaký na to všechno máme názor. Překvapilo nás, kolik spolužáků se aktivně zapojilo do diskuse a co všechno věděli. Příští prezentaci uděláme pro šestou třídu.